8martqwerty
2018 YFYİ'den Ödül
Herkese tekrardan merhaba,

Girişimci, bir probleme çözüm üreten ve onu iş fikrine çevirendir. Üretilen çözümü, anlamadıkları halde anlamış gibi gözüken birçok insan içerisinde bariyerleri yıkarak savaş verendir. Kendisine ve çevresindekilere kanıtlamış olsa da fikrini, tüm dünyaya kanıtlamak için uğraşır (uğraşmak zorundadır). Cesaret isteyen, özellikle ülkemiz şartlarında büyük cesaret isteyen bu yolda aslında yalnızdır girişimci! Yalnız başına ilerlediği, sert virajları olan zorlu yolda girişimcinin, güneşi gördüğü, kendisini bir gün de olsa binlere gösterebildiği ve bir ailenin içinde hissettiği bir an vardır. İşte bu anı biz YFYİ sürecinde yaşadık.
ODTÜ’nün ev sahipliğinde bu yıl 14.sünün düzenlendiği YFYİ, biz girişimciler için yaklaşık 6 aylık bir süreçti. 6 ay boyunca aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz güzel ekiple ilerledik. Her zaman HADİ! HADİ! denilerek hızlandırıldık. Birçoğumuz için kamera karşısına ilk defa geçme, binlerin karşısında mikrofonla sahneye çıkma gibi paha biçilemez deneyimler ve anılar oluşturduk. Bu deneyimleri bize yaşattığı için aşağıdaki mükemmel ekibe teşekkür ederek başlamak istiyorum. Onlar olmasaydı olmazdı diyoruz!


yfyiqwerty


YFYİ yaklaştıkça heyecan arttı. 6 Ekim sabahı, koltuklarımızda yerimizi aldığımızda bir ailenin içine girdiğimizi fark ettik. Sahneye çıkan her girişim aslında bizdik. Her girişim fikri sahneye çıktığında yüzümüzdeki gülümsemelerle “oh sıkıntısız geçti” düşüncesini birbirimize yansıttık. Sunumlar ilerledikçe bu birlik ve beraberlik sayesinde rahatlama derecemiz artıyordu.


yfyiqwerty


Biz de Qwerty ekibi olarak Lifecare ürünümüzle işte o sahnedeydik. Hem ülkemizde hem de dünyada gittikçe yayılan obezite sorununa çözüm ürettiğimiz Lifecare ile obezite sorununda kişisel takibin, zamanın ve profesyonelliğin önemini o sahne sayesinde birçok insana duyurmayı başardık. (daha fazla bilgi için www.lifecare.fit)
Ödüller, çoğunlukla enerji ve savunma ekosistemine yönelmiş olsa da biz de Btech prototipleme özel ödülünün sahibi olduk. Son kullanıcıya yönelik donanım geliştiren girişimimize ve endüstriyel tasarım temelli teknoloji şirketimize Btech’in büyük bir gelişim getireceğine eminim. Beraber ortaya çıkaracağımız prototip için heyecanımız ise ayrı büyük. Btech firmasına da buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yalnız olan girişimcilerin aile olduğunu anladığı bu özel günde ödül alan almayan bütün girişimlerin desteklenmesi ve en iyi yerlere gelmesi yönündeki inancım ve isteğim sonsuz. Bizler var oldukça bu güzel günler artarak devam edecek.
Emeği geçen herkese teşekkür ederiz :)