8martqwerty
Qwerty Olarak 8 Mart ‘Bilimde Kadın Mucitler’ Proje Sergisindeydik
Anadolu Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKAUM) ve ARİNKOM TTO iş birliğiyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında düzenlenen “Bilimde Kadın Mucitler” etkinliği 8 Mart 2018 tarihinde Eskişehir Anadolu Üniversitesinde gerçekleşti.


8martqwerty


Qwerty olarak projemiz ‘Lifecare’ “Bilimde Kadın Mucitler” proje sergisinde sergilendi. Ben de Qwerty tasarım ve bilgi teknolojileri kurucu ortağı, girişimci, tasarımcı ve kadın olarak etkinlikteydim. Mezun olduğum üniversite olan Anadolu Üniversitesi'nin kadına ve bilim insanı olan kadına verdiği değer, ben ve Anadolu üniversitesi kadınları için gurur vericiydi. Türkiye’de değişen sosyal, ekonomik ve kültürel etmenlere karşı değişmeyen ‘kadın olma gerçeği’ kadının tüm toplumsal ilişkilerini belirlemekte. Fakat kadınlar olarak bizim ne kadar büyük hayallerimizin olduğunun bilindiği, ne kadar uzağa gidebileceğimizin cinsiyet tarafından belirlemediği bir toplum düşüncesine; kadının çalışmasında, teknoloji üretmesinde, bilimde buluşlara imza atmasında, tutkusunu yansıttığı sanatında, tasarımında ben özgürüm diyebileceği bir dünyaya ihtiyacı var. Bunlar girişimci, rekabetçi ve güçlü bir ülke olma yolunda son derece önemli adımlar. Erkek egemen ideolojisinin kurumları biçimlendirdiği toplumlarda kadınlar kaçınılmaz olarak her alanda yapısal bir sınırlanmışlık durumu yaşamakta. Bu sınırların kalktığı ölçüde kadın girişimci, yönetici, lider olama vasıflarını gerçekleştirmektedir. İşte bu ortama ulaşıldığında kadın hayallerini, gücünü, multidisipliner özelliğini gösterir. Çünkü; Türkiye’de girişimci kadınları belirleyen özellikleri; kendine güvenen, cesaretli ve sabırlı olmasıdır (Yetim, 2008).
Unutulmamalıdır ki kadını ve erkeği ile hep birlikte güzel işler üretebilir, paylaşarak çoğalabilir ve en önemlisi ‘biz’ olabiliriz.


8martqwerty